Copyright 2024 - POWER-SPORT.sk

Silový tréning pre vytrvalostný beh

Dlho sa zaujímam o športovo-špecifickú prípravu pre rôzne druhy športov. Nech sa jedná o futbal, hádzanú, bojové športy a podobne, ale nikdy som sa naozaj nezamyslel nad potrebou ťažkých drepov a mŕtvych ťahov pre bežcov na dlhé trate – vytrvalostných športovcov. Zmenilo sa to na jednom tréningu keď k nám zavítal človek, ktorý sa aktívne venuje behu a downhillu na mountain biku. 

Čítať ďalej: Silový tréning pre vytrvalostný beh

Princíp SAID

SAID je tréningový princíp, kotrý vysvetľuje funkciu určitého cvičenia alebo tréningu, pomocou ktorého sa organizmus adaptuje pre vykonávanú činnosť a to iba vo svaloch (a energetických systémoch), ktoré sú touto činnosťou namáhané. SAID je skratka pre "Specific Adaptation to Imposed Demands" čo v preklade znamená "Špecifická adaptácia na pôsobiace požiadavky".

Čítať ďalej: Princíp SAID

Športovo špecifický prístup k silovému tréningu

Športovo špecifické silové tréningy sú základom pre vývoj a úspech atléta. Dávno sú preč doby kedy tréneri zavrhovali silový tréning ako niečo, čo spomaľovalo pokroky a kazilo správnu techniku. Dnes je už akceptovaný fakt, že vysoká silová úroveň je dôležitým predpokladom pre lepšiu rýchlosť, silu, vytrvalosť a celkový športový výkon.

Čítať ďalej: Športovo špecifický prístup k silovému tréningu

facebook instagram google+ youtube