Copyright 2024 - POWER-SPORT.sk

Pozícia dlaní na činke pri drepe

Predpokladám, že aj ty patríš k väčšine, ktorá chytá tyč do dlane rovnako, ako som to robil ja. Je to ok, ak to tvoje zápästia zvládajú, robíš high bar drep, alebo dvíhaš malé váhy. Inak môžeš, a časom pravdepodobne aj narazíš na problém. Pri vyšších váhach budeš mať ťažkosti udržať činku na chrbte, a tá začne rolovať. Dôsledkom budú vykrútené zápästia a veľký stres na ne. Týmto som si prešiel aj ja sám, a to neraz. Má to však aj ďalšie následky nezlučiteľné s tvojim najlepším výkonom, akého si v ten deň /  tréning / súťaž bol, alebo mohol byť schopný dosiahnuť.

O tom, že pre raw drep je naj low bar nebudem už hovoriť. Je predsa logické, že ak je tyč na väčšej ploche chrbta, bude počas celého pohybu stabilnejšia. Najvhodnejšie je umiestniť si ju pod trapéz, na zadné delty. Musíš však nájsť spôsob, ako ju zafixovať čo najlepšie na chrbte tak, aby nedošlo k jej rolovaniu a zvýšeniu tlaku na zápästia.

Pamätaj, že pri správnej technike sa nemusíš cítiť pohodlne. Určite by si však nemal znášať príliš veľkú bolesť, ktorá by ťa pri výkone obmedzovala. 

1. možnosť ako toto dosiahnuť, je logicky, používať bandáže na zápästia. Táto možnosť je dobrá a väčšine ľudí pomôže. Odporúčam preto mať pár bandáží vždy so sebou na tréningu.  Časom sa však môžeš prepracovať k váham, pri ktorých už ani bandáže nedokážu zachrániť situáciu.

2. možnosť je taká, o ktorú sa momentálne pokúšam aj ja a mohol by si ju vyskúšať tiež. Tyč neoblapím celou dlaňou, ale opriem dlaň o tyč nižšie v blízkosti zápästia, mierne šikmo (viď obrázok 1.) a prsty položím z vrchnej strany na tyč (viď obrázok 2). Tento spôsob sa mi osvedčuje čím ďalej tým viac, ako si na neho zvykám.

 

   

 

Aby tento spôsob fungoval, musíš si činku uložiť správne na chrbát. Tu je popísaný správny postup v bodoch krok za krokom:

1. nájdi si svoju ideálnu širku úchopu a použi vyššie spomínaný úchop

2. vojdi pod činku (oboma nohami) tak, aby si tlačil lopatky k sebe (ak nemáš zbytočne extra široký úchop toto sa deje automaticky)

3. tyč ulož pod trapézy na zadné ramená 

4. mierne zdvihni lakte a zároveň krč plecia do tyčky tak, aby si dosiahol maximálne napätie vršku 

5. opakujem, obe nohy sú pod činkou (neodoberáš "výpadovým" spôsobom)

6. vystretím kolien a bokov, podvihni činku zo stojana

7. ideálne je ak sa naučíš dostať sa do polohy na drep v dvoch krokoch, aby si ušetril maximum sily na samotný drep (ak sa jedná o osobák toto môže byť rozhodujúce)

Cieľom je neodoberať činku uvoľnený. To je veľká chyba, ktorej sa treba vyvarovať. 

 

Joe

facebook instagram google+ youtube